- today
- label News
- favorite 0 polubień
- remove_red_eye 2403 odwiedzin
- comment 0 komentarzy
Konopie znane są ludzkości od kilku tysięcy lat. Na temat ich medycznych właściwości rozpisywano się już około roku 2700 p.n.e. Jednak prawdziwy przełom odnośnie wartości tej rośliny nastąpił w naszych czasach. Zakrojone na szeroką skalę badania pomogły odkryć niezwykłe wręcz właściwości konopi. Warto się temu bliżej przyjrzeć.
Źródło wartościowych składników
Nasiona oraz kwiatostany konopi bardzo często wykorzystuje się w przemyśle spożywczym, oraz przy tworzeniu suplementów diety. Z nasion wytwarzany jest olej konopny, który oprócz zastosowania spożywczego znalazł swoje miejsce również w branży kosmetycznej. Nie każdy wie, że w wyniku destylacji z konopi można uzyskać olejek eteryczny o antyseptycznych właściwościach. Jeśli chodzi o sam olejek konopny, to jest on źródłem terpenów, które posiadają działanie odstraszające owady. Same nasiona posiadają niezwykle przyjemny zapach o lekko orzechowym smaku. Są źródłem wielu składników odżywczych, między innymi nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz pełnowartościowego białka. Poza tym zawierają wapń, miedź, cynk, magnez, fosfor i żelazo. W nasionach konopi znajdziemy też witaminę E oraz witaminę K.
Bogactwo kwasów i białek
Białko zawarte w nasionach konopi dostarcza organizmowi aminokwasów egzogennych. Znajdziemy tu także znaczne ilości aminokwasów siarkowych, takich jak metioniny i cysteiny. Na szczególną uwagę zasługuje arginina, która ma wysoki potencjał kardioprotekcyjny. Z tego wynika, że bardzo korzystnie wpływa na pracę serca. Wspomniany wcześniej olej konopny pozyskiwany z nasion jest bogatym źródłem wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Zawiera spore ilości kwasów rodziny omega-6 oraz omega-3. Znajdziemy w nim również kwasy, które mają bardzo silne działanie przeciwzapalne. Dzięki wysokiej zawartości związków fenolowych olejki konopne charakteryzują się wysoką aktywnością przeciwutleniającą. Dlatego też znajduje zastosowanie w przemyśle kosmetycznym w łuszczycy, trądziku pospolitym oraz atopowym zapaleniu skóry.
Nasiona konopi w kuchni
Nasiona konopi są wykorzystywane również do celów spożywczych. Można z nich uzyskać znakomitą mąkę oraz olej. Warto wiedzieć, że nasiona, kwiaty oraz liście konopi można dodawać do soków lub sałatek. Same nasiona znajdują zastosowanie jako składnik batonów, deserów, kanapek i owsianek. Natomiast olej konopny wykorzystuje się w kuchni do koktajli, pieczywa, dań warzywnych oraz różnego rodzaju sałatek. Mąka wytwarzana z nasion konopi jest bogatym źródłem związków fenolowych oraz białka. Może posłużyć jako dodatek do naleśników, makaronu i pieczywa.
Zapraszamy do naszego sklepu Green-seeds.pl
Komentarze (0)